Oporavak od emocionalno nezrelih roditelja

Oporavak od emocionalno nezrelih roditelja Recovering from Emotionally Immature Parents

Oporavak od emocionalno nezrelih roditelja


Rezime:

  • Knjiga “Oporavak od emocionalno nezrelih roditelja” pomaže čitaocima da povrate unutrašnju moć i balans u odnosu na roditelje koji su emocionalno nezreli
  • Podeljena je na dva dela: prvi se bavi razumevanjem emocionalno nezrelih roditelja, dok se drugi fokusira na emocionalnu autonomiju i kako izgraditi zdrav odnos sa sobom
  • Sadrži brojne primere iz kliničke prakse i refleksivne vežbe koje mogu pomoći u praktičnom suočavanju sa izazovima

 


“Sve srećne porodice liče jedna na drugu, svaka nesrećna porodica, nesrećna je na svoj način“ – Lav Nikolajevič Tolstoj


 

Kada se pojavila na ovim prostorima, knjiga “Odrasla deca emocionalno nezrelih roditelja”, stekao se utisak da je napravila mali bum kod nas, jer se dotakla jedne poprilično ozbiljne i pomalo nezgodne teme na ovim prostorima (mada i generalno u svetu za milenijalce i generaciju pre), a to su situacije kada u porodici imate jednog (ili oba) emocionalno nezrela roditelja. Knjiga je stekla veliku popularnost (mislim da je i na mom blogu jedna od najčitanijih recenzija upravo u vezi sa ovom knjigom), i usudila se da zadre u temu iz jednog drugog ugla, a to je da dete nije uvek krivo za sve kako su emocionalno nezreli roditelji znali da predstave. 

Sada je pred nama nastavak – “Oporavak od emocionalno nezrelih roditelja”. Ništa manje bitna knjiga u odnosu na prethodnu. 

 

Oporavak od emocionalno nezrelih roditelja Recovering from Emotionally Immature Parents

 

Knjiga je (pametno) podeljena na dva dela. 

Prva velika oblast (“Protiv čega ste se borili”) obuhvata šest poglavlja:  

  1. Vaš emocionalno nezreli roditelj – pokazuje nam kako je to biti u odnosu sa emocionalno nezrelim roditeljima (u daljem tekst ćemo koristiti skraćenicu enr koja će se odnositi i na jedninu i na množinu), tj. kako izgleda interakcija sa njima (usamljenost, frustrirajuća komunikacija i slično), kao i kako sistem enr utiče na vas (ne možete da im kažete ne, osećaj iscrpljenosti, kao da ste na optuženičkoj klupi) i šta je možda uzrok za takvo formiranje ličnosti enr-a;
  2. Razumevanje emocionalno nezrelih roditelja – ovo poglavlje se bavi tipovima roditelja, načinom na koji oni otkrivaju svoju emocionalnu nezrelost (nesigurnost, potreba za dominacijom, definisanje uloga u porodici, egocentrizam…), kako se (ne) nose sa realnošću (opiranje, poricanje tuđih osećanja, previše pojednostavljivanje stvarnosti, zanemarivanje vremenskog sleda stvarnosti…), kako razmišljaju (odsustvo emocionalne inteligencije, krut pogled na život, površna logika). Knjiga se dotiče i taktika prinude i dominacije enr-a (da sumnjate u sebe, plašite se, osećate krivicu, a pogotovo stid)
  3. Čežnja za vezom sa vašim emocionalno nezrelim roditeljem – poglavlje pokriva za čime čeznemo u vezi sa enr, kako enr (ne)svesno sprečavaju povezivanje (odsustvo interesovanja, zauzetost, zavist, lako se uznemire, nedoslednost), kao i zašto (odraslo) dete još uvek pokušava da se poveže sa enr, kao i kako tugujemo zbog ove neostvarene fantazije
  4. Kako da se oduprete emocionalnom preuzimanju – veoma zanimljivo poglavlje, jer pokazuje kako mogu da se dovedu u pitanje iskrivljene pretpostavke enr-a, kao i kako se oslobodite od njihovog emocionalnog polja distorzije (tako što postanemo malo distanciraniji i objektivnije sagledamo situaciju), ali i zašto postajemo ranjivi na emocionalno preuzimanje (osećamo krivicu ako kažemo “ne”, strah od roditeljskog besa i slično) i deluje kao ne možemo da smislimo pravi odgovor na njihove napade (parališemo se, emotivno isključimo)
  5. Umeće upravljanja interakcijama i izbegavanja prinuda – ovde se knjiga dotiče smernica kako da naše veštine učinimo efikasnijim u interakciji koja vodi ka prinudi od strane enr-a, kao i kojih pet praktičnih veština možemo da primenimo;
  6. Neprijateljstvo emocionalno nezrelih roditelja prema vašem unutrašnjem svetu) – enr urušava naš unutrašnji svet svojim odsustvom interesovanja za isti, nesvestan koliko je on bitan za našu emocionalnu i mentalnu stabilnost (knjiga pokriva pet tzv. “darova” unutrašnjeg sveta), i pokazuje koje sve stavove enr ima prema našem unutrašnjem svetu i zašto je neprijateljski nastrojen prema istom. Ovo dovodi do toga da smo se na različite načine okrenuli protiv našeg unutrašnjeg sveta. Međutim, knjiga pokriva i 10 načina da zaštitimo naš unutrašnji svet;

 

Oporavak od emocionalno nezrelih roditelja Recovering from Emotionally Immature Parents

 


 “Teško je biti baš svoj kada imate roditelje koji su emocionalno nezreli. Neka deca emocionalno nezrelih roditelja izražavaju svoju nelagodnost suočavajući se sa njima, ali ako imate refleksivan karakter i skloni ste da internalizujete stvari, možda je već navika da potisnete svoj pravi način postojanja. U prisustvu roditelja možda pomalo sakrivate svoju individualnost kako biste se što bolje slagali sa njima. Možda vas čini malo nervoznim kada ste sa njima jer vas to tera da cenzurišete i dvaput razmislite o svemu pre nego što progovorite. 

Šta vas čini tako opreznim u pogledu onoga što govorite? Razlog za ovaj oprez je taj što emocionalno nezrele osobe brzo osuđuju i ismevaju intimno iskustvo drugih. Sa njihove tačke gledišta, vaš unutrašnji svet je nepotreban i samo vas odvlači od onoga što oni smatraju važnim. Oni očekuju da morate da se složite sa njima u svemu, pa kad izrazite drugačije mišljenje ili izrazite ono što osećate, oni to shvataju kao nedostatak poštovanja. Oni se ponašaju tako kao da ništa što se u vama dešava nema vrednost, osim ako oni to ne odobre.”


 

Druga oblast (“Emocionalna autonomija”) pokriva sledeće teme: 

  1. Negovanje sopstvenog odnosa prema sebi – ovde ćemo videti koji uticaj ima na nas odbijanje našeg unutrašnjeg sveta (i unutrašnjeg selfa) i zbog čega je bitno da ga negujemo, kao i kako da započnete bolji odnos sa sobom. Isto tako ćemo videti zašto je bitno da cenimo naša unutrašnja iskustva i da briga o nama samima postane prioritet
  2. Umetnost mentalnog čišćenja – ovde ćemo videti kako da razdvojimo naše prave misli od onih koje smo nasledili, a prisvojili kao da su naše (efekat stida, sloboda mišljenja kao nelojalnost enr-u, insistiranje enr-a da vam kažu šta treba da mislite), kao i zašto je bitan (zdrav) dijalog sa samim sobom
  3. Ažurirajte koncept koji imate o sebi – ovo poglavlje nas uvodi u to da smo sada, ipak, odrasle osobe i da treba da zaštitimo svoj odrasli koncept o sebi, kao i pet načina da ažuriramo koncept o sebi. Videćemo i kako da se identifikuju i preispitaju iskrivljeni koncepti koje imamo o sebi
  4. Sada možete imati odnos sa roditeljima kakav ste oduvek želeli – ne, ovo ne znači da će se vaš emr odjednom transformisati, već da jednostavno shvatite kako da sebe uravnotežite u prisustvu enr-a.

 

Oporavak od emocionalno nezrelih roditelja Recovering from Emotionally Immature Parents

 


Proces mentalnog čišćenja je veoma jednostavan: ne verujte svakoj misli koja vas opterećuje. Mnogi ljudi veruju da su samokritične misli glas njihove savesti, ali to nije tačno. Prava savest vas vodi; ona ne iznosi opsežne optužbe na temu koliko ste dobri ili loši. Zdrava savest favorizuje moralni razvoj jer vas podstiče da ispravite greške i popravite štetu koju ste napravili. Nemilosrdna kritika i okrivljavanja su falsifikovanje unutrašnjeg vođstva, samo eho krutog razmišljanja koje su vam emocionalno nezreli roditelji nametnuli u detinjstvu. Prava uloga vaše savesti je da vas vodi, a ne da vas napada. 


 

Kao što se može primetiti, “Oporavak od emocionalno nezrelih roditelja” u prvom delu radi malu rekapitulaciju prve knjige (ali je i proširuje sa nekim bitnim informacijama), dok u drugom delu se okreće tome kako da povratimo našu unutrašnju moć i balans u odnosu na emocionalno nezrelog roditelja. 

Knjiga je prožeta mnogobrojnim primerima iz kliničke prakse autora, kao i jednostavnim refleksivnim vežbama (tj. alatima) koje možete da primenite. 

Kao što sam pomenuo u recenziji prve knjige, ni ovaj naslov vam neće dati moć da upirete prstom u enr-a i krivite njega/nju/njih za sve loše što vam se desilo. Verujem da to želite da uradite (i verujem da je taj poriv jak), ali isto tako je činjenica da to neće ništa promeniti u vašem životu, sem učiniti da se privremeno osetite bolje, a posle toga još gore. 

Činjenica je da velikom broju čitaoca neće biti svejedno dok bude čitalo ovu knjigu. Mnogi će u njoj prepoznati nekog svog enr-a…ili čak možda i sebe kao takvog (ako je to situacija, svaka čast, ima nade za vas, jer uglavnom enr ne vidi sebe kao krivce i štaviše, da im date da pročitate ovu knjigu, velika je verovatnoća da neće sebe prepoznati ili jednostavno reći da je knjiga beskorisna) ili možda svog partnera. 

Ovo je knjiga o osnaživanju sebe i blagom vraćanju tasova u ravnotežu moći. Činjenica je da, kad smo mladi, mi definitvno nismo isti niti ravnopravni sa roditeljima, ali isto tako je činjenica da emocionalno nezreli roditelji zaborave da u jednom trenutku preko puta njih ne stoji više neko malo dete, već odrasla osoba koja živi svoj život, i ima svoje vrline i mane i svoje mišljenje i pogled na svetu, kao i da se odnos “moći” polako menja i da se uspostavlja neka vrsta ravnoteže (jer možda smo nekome dete, ali smo za celi svet, pa i naše roditelje, u nekom trenutku postali odrasli ljudi). 

 

Oporavak od emocionalno nezrelih roditelja Recovering from Emotionally Immature Parents

 

Knjiga pruža razne pristupe kako se izboriti sa enr-om, od diplomatskog skretanja teme, okretanje na humor, pa čak i kategoričko držanje svog stava. 

Knjiga se čita veoma lako (ali je preporučljivo da ne žurite sa čitanjem i promislite o svakom proglavlju) i ima nekih 260 strana. Isto tako, treba imati na umu da ova knjiga, možda čak i više u odnosu na prethodnu, je okrenuta malo praktičnijim primerima (akcijama, alatima). 

Sve u svemu, “Oporavak od emocionalno nezrelih roditelja” je odličan naslov i dobra pomoć  u oporavku i povraćaju kontrole nad svojim emocionalnim životom, kao i boljim povezivanjem (ili bolje reći, ponovnim upoznavanjem sa svojim unutrašnjim svetom i njegovim vrednostima). 

Knjiga je za svakog, a pogotovo je preporučujem onima koji dosta rade sa ljudima (bilo psiholozi, psihoterapeuti ili koučevi) na polju emocionalnog izlečenja od rana koje imaju svoje korene u porodičnim odnosima. 

 

A ti, dragi čitaoče, kakvi su tvoji utisci o knjizi? 🙂 

 

Cena knjige: Finesa | Delfi

 

Oporavak od emocionalno nezrelih roditelja Recovering from Emotionally Immature Parents

 

Author: admin

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

three + four =