Posle svoje prve knjige „Put promene“, druga knjiga Siniše Ubovića je rešila da zaplovi vodama kojima suvereno vladaju dela poput „Alhemičar“ (Paulo Koeljo) i „Kaluđer koji je prodao svoj ferari“ i „Budni u pet“ (Robin Šarma). A ta dela su, da ih tako nazovemo, „inspiraciono-motivacioni romani“.
A i sâm citat sa zadnje korice knjige lepo kaže:
Kroz svoju novu knjigu „Moja baba zen budista“ Siniša nastavlja da nas fascinira fantastičnim stillom, mudrošću, kao i poznavanjem najdubljih ljudskih stanja, strahova, dilema i izazova. U formi romana prati život savremenog čoveka u Beogradu u trenutku u kojem mu se život raspada i koji sticajem neverovatnih okolnosti u samo nekoliko dana dolazi do novih spoznaja i otvara vrata istine, koju je često u životu slušao, ali je sada prvi put istinski čuje. Prolazeći kroz turbulentno emotivno stanje, glavni junak ovog fanstastičnog romana bori se s različitim pitanjima o samom smislu života, sa strahom i nedoumicom, ali istovremeno i željom za spoznajom i ljubavlju.
Kroz suze i smeh doći ćete do odgovora za kojima ste možda i vi čitavog života tragali. Kakav život zaista živimo?
Da li je Siniša uspeo u tome?
Hajde da saznamo. 🙂
Upoznajte Nikolu Novakovića. Ekspert za finansijska pitanja, doktor ekonomskih nauka, povremeni predavač na univerzitetima. Konstantno je zauzet poslovnim sastancima i putovanjima. Zarađuje i više nego solidno, ali ga posao baš i ne ispunjava, a i ne stiže da baš puno vremena provodi sa svojom porodicom.
Oženjen je i ima ćerkicu.
Ali, stvari nisu idilične. Čak naprotiv!
Sve učestalije svađe između njega i njegove supruge Ane, koja ga krivi za manjak kvalitetno provedenog vremena sa porodicom, odsutnost i uzimanje supruge i deteta zdravo za gotovo (na šta je njegov argument da se samo trudi da obezbedi normalnu finansijsku egzistenciju sa svoju porodicu), kulminira privremenim razdvajanjem. Supruga i ćerka odlaze kod njenih roditelja, i pri tom se trude da imaju što manje kontakata sa Nikolom.
Naš junak shvata da su sve sakupljene emocije u njemu kulminirale, da mu se život smučio, i da su mu sada, više nego ikada, potrebni odgovori na neka egzistencijalna pitanja.
Zato kupuje kartu za Indiju i planira da tamo provede šest meseci, ni sam ne znajući šta tamo treba da učini (verovatno da meditira, posti i razgovara sa joginima i filozofima).
Da li odlazi da pronađe odgovore, ili jednostavno beži od svega, pitanje je sad.
Međutim, na dan njegovog puta, dok se približavao aerodromu koji je trebao da ga odvede put Indije, Nikoli se dešavaju sve nekakve neobične situacije do trenutka kada treba da uđe u avion, a on još, pride, i preispituje svoje životne odluke, prošarane svađama sa samim sobom i drugima u svojoj glavi! Uh, nije mu lako, zar ne?
I, kako to obično u životu biva, jedan poziv menja sve.
Njegova draga baka (večita podrška i bezuslovna ljubav), doživljava nezgodan pad i povređuje se u svom stanu.
Slučajnost ili igra sudbine?
Nikola otkazuje svoj put i juri da odvede svoju baku u bolnicu, gde biva hitno operisana.
Međutim, naredni dani koje provodi u bolnici uz svoju dragu baku, njene mudre, „narodske“ misli, ispunjene ljubavlju i bezgraničnim strpljenjem, menjaju njegov život iz korena i teraju ga da preispita svoj odnos prema životu, karijeri, ženi, bratu… ma svemu. A kako se to završilo po njega… pa, saznaćete kad pročitate. 🙂

Ova knjiga se čita još brže nego prethodna! Ma za jedno popodne! Napisana je laganim stilom, još malo pa kao da gledate nekakav film, takav utisak ostavlja. J
Pitanja, koja Marko sebi postavlja u ovom romanu, su verovatno i naša pitanja. A odgovori se kanališu kroz njegovu baku. I to je cela mudrost. Nikakva dubokoumna filozofija! Samo životni odgovori. Mora se priznati, baba Zorka je „opasan igrač“! ^^
Par lepih misli iz knjige:
„Ljubav je tu, u nama, sve što je u nama nikada ne može da se izgubi. To što je ponekad ne vidimo ne znači da je nema, to samo znači da ne možemo da se setimo gde je.“
„Nije život juče, a nije ni sutra. Današnji dan nema reprizu.“
„Oslobodimo se svog kaputa zvanog ego i pronađimo snage da budemo ljubazni, ma šta nam se u životu događalo.“
“Ne treba moje dobro raspoloženje da zavisi od drugih. Ne može moja sreća da zavisi od toga da li je neko uradio ono što meni odgovara.”
“Nema ti žurbe u životu. Kad god kreneš, stižeš u pravo vreme. Sve ćete stići, sve ćete završiti, samo bez žurbe. Samo polako, deco moja, samo polako. Polako, polako – pa će sve biti i brzo!”
Sve u svemu, ako ste željni jednog laganog, nežnog motivacionog romana bez preterano dubokog filozofiranja, mislim da će vam se dopasti knjiga „Moja baba zen budista“.
A, ruku na srce, mogla bi da „padne“ i filmska verzija ove knjige u nekoj budućnosti. Ne bi škodilo. 🙂
A da li i ti, dragi čitaoče, imaš (ili si imao) svoju „baba Zorku, zen budistu“? 🙂
Cena knjige: Vulkan | Delfi | Dereta | Makart | Laguna | Knjizara.com