Mulan

Mulan 2020 Yifei Liu Donnie Yen Jet Li

 

Nije bilo lako Dizniju kada se odlučio da napravi igranu verziju “Mulan”. Razne kontroverze su pratile ovaj film (odsustvo Mulanove ljubavi Li Šanga zbog #metoo pokreta, izjave glavne glumice na temu situacije sa policijom u Hong Kongu, snimanje u Ksinđang provinciji kao i nedostatak raznolikosti kreativnog osoblja), a sigurno je najveći šok bila vest da neće biti legendarnog malog zmaja, samoproklamovanog čuvara Mulan, Mušua (sa legendarnim glasovnim mogućnostima Edi Marfija). A još Amerikanci rade na kineskoj legendi, i to u 21. veku…sasvim je izvesno da će kompletna Kina da pažljivo prati kako će se sve odvijati…i pritom imati pripremljena koplja na koja će prilično izvesno, da izvinete, natakne film.

I dobro, Ameri su uradili lajv film, rešili da ne bude Mušua, Kinezi su sahranili film, Dizni će trebati da se lupa nogama u zadnjicu od sreće ako izađe na nulu zahvaljući Disney+ kanalu (koji mi i dalje nemamo, pošto dobar deo Amerike izgleda i dalje misli da se nalazimo negde između Nambije i Turiđokustana), pošto je bio katastrofa na bioskopskim blagajnama.

Ali, ako ostavimo sve ovo po strani (ovih 500 kila problema) i pokušamo da objektivno odgledamo film bez upoređivanja sa animiranom verzijom, kakav je zaista film “Mulan”?

 

Mulan 2020 Yifei Liu Donnie Yen Jet Li
Recenzija će biti kao i ova strela. Neće biti smrtonosna, ali gađam u koleno. Boleće…

 

 

Priznaću vam nešto, mada volim azijsku istoriju i mitologiju, nikada nisam nešto obraćao pažnju na Mulan kao (istorijsku/mitsku) ličnost. Znao sam da postoji “Balada o Mulan” i to je to. U prevodu, znao sam da nije Diznijev originalan junak.

Ono što nisam znao, jeste da se filmovi i serije o Mulan snimaju još od 1927. godine! Kao i da se pojavilo u poslednjih pard decenija par filmova o avanturama Mulan (ne računajući crtani film).

Koliko sam razumeo, Dizni je i sâm rešio da film bude baziran na “Baladi o Mulan”, a ne adaptacija njihove verzije crtanog filma.

Priču o Mulan, u principu, znate, pa nema potrebe da to puno uvijam u neku misteriju i neizvesnost. Mulan je jedan relativno živahan devojčurak avanturističkog duha. Njene roditelje pojede živi blam, jer ko će hteti da oženi takvu devojku, navući će sramotu porodice, preci će da se prevrću u grobu, a mitski zaštitnik njihove porodice, feniks, će verovatno na nebesima od muke da se napije, polije benzinom i zapali (i na njegovu nesreću, vaskrsne, pa opet Jovo nanovo). Nije dovoljno što je osramotila porodicu pred provodadžikom (pandan seoske tetke koja sve zna, kod svih ide na kafu i koja je autoritet u selu, i ne dao Bog da je uvrediš inače se nećeš udati), već i izaslanik stiže u njihovo selo sa objavom da car mobiliše vojsku za rat protiv ruranskih ratnika pod vođstvom svirepog Bori Kana (“Ka’ka su ovo imena k’o iz Mortal Kombata-prim.podsvesti”), i da svaka porodica mora da pošalje u vojsku po jedno muško dete. Pošto u Mulaninoj porodici nema muških potomaka, njen stari otac mora da položi zakletvu i da se spremi za rat. Međutim, Mulan krišom odlazi pod punom (očevom) ratnom opremom u vojni kamp na obuku, prerušena u muškarca. Tamo se snalazi da ostali regruti ne otkriju njenu tajnu, razvija prijateljstvo sa saborcima, a njen talenat za borbu primećuje i komandant (zanimljivost je da njen saborac Čen i komandant Tung bi, u stvari, trebalo da predstavljaju ono što je Li Šang iz animiranog filma…ne pitajte, čini mi se da su neke stvari bile jednostavnije uređene u 20. veku X) ). Onda dolazi do sukoba sa vojskom Bori Kana i duela Mulan i Ksanijang (izgnana iz kineskog carstva da je veštica, a sada služi Bori Kana u želji za osvetom) gde kineska vojska odnosi pobedu, ali se saznaje da je Mulan devojka i biva razotkrivena (ne bukvalno) i izbačena iz svog bataljona i vojske uopšte. Posramljena, jadna Mulan se vraća kući, kada na nju naleće Ksanijang i, pričajući joj svoju tužnu životnu priču, pokušava da je ubedi da im se pridruži, usput otkrivajući da je prethodni sukob bio čista diverzija Bori Kana, koji će napasti skoro nezaštićenog cara. Mulan doživljava prosvetljenje da je, iako je žensko, i dalje vojnik Carstva, vraća se u vojni kamp, postrojava svoju (mušku) družinu, juri ka glavnom gradu, taman na vreme da Bori Kana isprebija kao piiii…pivola u kupusu i spasi cara u poslednjem trenutku. Time ona spašava i kinesko carstvo, stiče slavu, kao i poziv da se pridruži carskoj gardi (to jest, samoj vojnoj eliti). Čiča-miča i gotova priča.

 

Mulan 2020 Yifei Liu Donnie Yen Jet Li

 

Šta je ono što je film dobro uradio?

Iako nije tipična kineska (epska) produkcija, Dizni je sasvim lepo odradio vizuelni aspekt filma, počevši od predela od izgleda (kostima) junaka, pa čak i suptilnih mističnih efekata (napomena: u kineskim akcionim filmovima, obračuni boraca koji lete po vazduhu ili trče po zidovima dok se mlate, ili kada jedan general sam prebije 7000 protivnika se ne smatra mističnim… to se podrazumeva XD ) poput pojavljivanja feniksa ili prepobražaja Ksanijang. Naravno, i muzika je ispala dobro. Akcioni/borilački aspekti su isto ispali odlični, ali i dalje nije u rangu onoga što kineska produkcija može da uradi (a pošto je Dizni, nema krvi ili surovih scena umiranja). A i glumačka postava je u principu prijatno iznenadila.

A šta je ono što (bar po meni) film nije dobro uradio (ili bolje reći, Dizni nije trebao da uradi)?

 

Mulan 2020 Yifei Liu Donnie Yen Jet Li Mushu
“Moja filmska karijera je uništena zbog te devojke! Ona je MENE slagala da ima 22 godine! Trebao sam da potpišem još četiri filma o Mulan! I onda su me zamenili retardiranim feniksom, koji je MENI donosio kafu za vreme snimanja i morao da mi se obraća sa GOSPODINE Mušu!!!” – Mušu u izjavi za “Čajna Dejli”, 1998. godine

 

Izuzev (očekivano nerealnih) scena borba, Dizni nije trebao da ubacuje magijske trenutke (poput pojavljivanja malog feniksa/čuvara, preobražaja veštice u pticu ili prezentovanja koncepta čija), koji, mada bi trebalo da su ispali suptilni i nije ih bilo puno, ipak bodu oči i teraju vas da povlačite paralelu sa animiranom verzijom filma. Ovo je sasvim dalo osnova da se u filmu pojave i ludi Mušu i cvrčak (jer ako već ima magije i mitskih životinja, zašto ne bi bilo i pričljivog zmaja i neurotičnog cvrčka). Kad smo već kod Mušua, i sâma pojava feniksa (i njegova skromna veličina), opet ne mogu a da vam ne daju prostora da razmišljate šta bi bilo da je feniks imao bližu interakciju sa Mulan (a još da je bio pričljiv…mogao je da bude neurotičan i smotan ili graciozan i mudar…i obavezno alkoholičar), jer bi bio dobra kontrateža prilično ćutljivoj Mulan. Ne kažem da je ova verzija Mulan (tj. glumica) loša, ali kako sama Mulan nema onaj element šarma iz crtanog filma…ne znam, nekako joj nedostaje prava kontrateža (pošto je romantični element skroz izbačen, to pokušavaju da kompenzuju njeni ratni kompanjoni). U stvari, najveći problem kod nove(?) Mulan jeste upravo odsustvo nekakvih nežnijh emocija (iako je ovo ratni film, mnogo upečatljiviji efekat nje kao hrabre ratnice bi upravo dale te neke nežnije emocije).

Pritisku feminizma ne može da se odupre ni Dizni. Film je smešten u period gde je žena potčinjena patrijahalnom svetu i očekivanjima kako žena treba da se ponaša, ali Mulan pokazuje da ona želi da živi kako oseća da je ispravno. Mulan se srčano bori u muškom svetu, razbija stereotipe kako žena ne može da se hrabro nosi sa muškarcima na bilo kom polju (trenutak kada na bojnom polju otkrije svoju dugu kosu je jasan symbol njene snage i nezavisnosti). I sve je to divno, inspirišuće, ohrabrujuće za žene (stvarno ovo mislim, da neko ne stekne utisak da se rugam)…

 

Mulan 2020 Yifei Liu Donnie Yen Jet Li Mushu Phoenix
“Ej, GOSPODINE MUŠU! Poljubite me u moje pernato d**e! Sledeća stanica – HOLIVUD!”
– Feniks, izjava za “Čajna Dejli”, 2020. godine

 

…i onda su odlučili da Mulan ima moć da kanališe či. Ovom odlukom su Dizni i feminizam rešili da zajedno uzmu sačmare i onda pucaju jedno drugom u noge (i to obe). Čestitam žene, poslata je poruka da ste vi jedino ravnopravne sa muškarcima (ili nešto više od nas) ako vam bude data natprirodna moć, pošto same nemate snage da nešto ostvarite. A da ironija bude veća, izgleda da je pre 20 i više godina feminizam bio smisleniji, jer je u crtanom filmu predstavljena kao obična devojka, koja svojom voljom i trudom, ne da pokazuje da je ravnopravna sa muškim vojnicima, već i da je bolja od njih. I svi joj aplaudiramo i divimo se.

A ova verzija Mulan od starta mora da dobije moć (ironija je što je koncept čija u filmu izvrnut, jer či obitava u svim živim bićima i ne razlikuje muško od ženskog), kao i da već ima iskustva u mačevanju naspram ostalih. Ne znam za vas, ali meni je nekako manje bilo interesantno da navijam za ovu Mulan u odnosu na onu iz crtanog filma, koja je imala onaj lep koncept kako se uz trud može sve postići i pobediti bolji i jači od sebe.

Možda ja živim u nekom svetu iluzija, ali mislim da se moderan zreo muškarac ne plaši (ili je bar većina prestala da se plaši) ideje moderne snažne žene. Film je izgleda izbacio koncept Li Šanga iz filma, jer bi to simbolizovalo paralelu sa modernim svetom gde su muškarci uglavnom pretpostavljeni i da mogu da izvrše pritisak da žena ima seks sa njima, jer oni imaju moć, a žena je seksualni objekat sa kojim može da se radi šta se hoće. Da li treba da se podsetimo da, na kraju crtanog filma, “pretpostavljeni” (tj. Li Šang) dolazi da moli za ljubav, tj. ruku Mulan. Animirana, snažna Mulan dobija i ljubav i slavu. Filmska Mulan dobija unapređenje u korporaciji “Chinese Emperor INC” i besplatno parking mesto za svog konja ispred palate.

 

Mulan 1
Pošto je kineski imperator niko drugi do Džet Li, nešto nisam siguran koliko mu je zaista trebala ičija pomoć…

 

Filmska postava je super i tu nemam šta puno da dodam…što se tiče zvučnih imena, ali sama gluma je onako. Mislim da je Dizni trebao da uradi igrani rimejk crtanog filma, jer bi tada Jifei Liu mogla da pokaže svoj pun potencijal, ovako je ispalo soldino sa njene strane. Lepo je bilo i videti Li Gong (ima taj neki pogled da vam zaklecaju kolena), a pogotovo epizodne uloge legendi poput Donija Jena, Džejsona Skota Lija i gospodina Džeta Lija.

Iskren da budem, lomio sam da li da uradim recenziju (mada je narod glasao da se uradi 😀 ). Problem je što film sam po sebi nije loš, samo je ostavio previše mlak utisak i brzo vetri iz sećanja. Nekako poput mlake i blago zašećerene limunade…

Odgledajte film bez nekih velikih očekivanja i povlačenja paralela sa crtanim, i imaćete pristojan film za filmsko veče. Ali ništa više od toga…

 

 

A ti, dragi čitaoče, da li je film smeo da prođe bez Mušua? 🙂

 

 

Trailer

Imdb | Rotten Tomatoes | Metacritic

Datum izlaska: 2020. godina

Format: Film

Trajanje : 115 minuta

 

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen + nine =